سوالات متداول

وبسایت مکتبیران

آیا امکان ویرایش مشخصات کاربری و ایمیل من وجود دارد ؟

شما می توانید مشخصات کاربری خود را ویرایش کنید. برای این کار ابتدا باید با وارد کردن پست آدرس ایمیل و کلمه عبور، وارد حساب ماربری خود شوید، سپس با ملیک بر روی گزینه "پروفایل من" به صفحه ای منتقل می شوید که می توانید مشخصات کاربری و اطلاعات تماس و عکس پروفایل خود را ویرایش کنید.

برای تغییر ایمیل، یا حذف حساب کاربری، با همان ایمیلی که ثبت نام کرده اید، درخواست خود را به maktabiran.ir@gmail.com ارسال کنید.

چرا با وجود درخواست من برای تغییر کلمه عبور، ایمیلی برای من ارسال نشده است ؟

لطفاً ایمیل های اسپم (spam) خود را چک کنید به خصوص در سرویس gmail. توجه کنید که کلمه عبور به آدرس ایمیلی که با آن ثبت نام کرده اید ارسال می شود.

کلمه عبور خود را فراموش کرده ام. چگونه وارد حساب کاربری خود شوم ؟

در صفحه اصلی بر روی گزینه "ورود" کلیک کنید. سپس روی عبارت "رمز عبورم را فراموش کرده ام !" کلیک کنید و آدرس ایمیلی که با آن قبلاً ثبت نام کرده اید را وارد کنید. کلمه عبور به آن آدرس ارسال خواهد شد.

چگونه می توانم ویدئو های بارگذاری شده در وبسایت را دانلود کنم ؟

برای دانلود ویدئوهای مکتبیران، کافی است به صفحه مکتبران در آپارات مراجعه کنید و ویدئوی مورد نظر خود را انتخاب و دریافت کنید.   http://www.aparat.com/maktabiran

نام مدرسه مورد نظر من در وبسایت نیست. چه کنم ؟

برای جستجوی مدرسه بهتر است در صفحه اصلی maktabiran.ir ، در قسمت حستجوی مدرسه، موارد مورد نظرتان را انتخاب و تکمیل نمایید و سپس جستجو کنید. اگر همچنان نام مدرسه مورد نظر شما در لیست نیست، نام، مقطع و نوع مدرسه مورد نظر را به ایمیل maktabiran.ir@gmail.com ارسال کنید تا بررسی شود.

در مشخصات درج شده یک مدرسه (آدرس، تلفن و ...)، اشکال وجود دارد.

لطفاً نام، مقطع و نوع مدرسه مورد نظر يا یا لینک صفحه مدرسه و اشکال موجود را به ایمیل maktabiran.ir@gmail.com ارسال کنید تا بررسی شود.

چگونه می توانم نظر خود در مورد یک مدرسه را ثبت کنم ؟

برای ثبت نظر و امتیاز برای یک مدرسه، ابتدا باید در وبسایت ثبت نام کنید و وارد سایت شوید. سپس به صفحه مدرسه مورد نظر رفته و نظر یا امتیازات خود را درج نمایید. نظر شما پس از تأئید نمایش داده خواهد شد.

چرا منطقه 20 در لیست مناطق شهر تهران نیست ؟

مدارس منطقه 20 تهران، زیرمجموعه اداره آموزش و پرورش شهرستان شهر ری هستند. بنابراین منطقه 20 از لیست مناطق شهر تهران حذف شده است.

ثبت نام مدارس

چگونه می توان در مدارس دولتی عادی ثبت نام کرد ؟

مدارس دولتی بر اساس محدوده جغرافیایی عیین شده (محله) از دانش اموزان همان محله به صورت رایگان ثبت نام می کنند. تعیین شرط معدل یا شرکت در آزمون ورودی برای ثبت نام در مدارس دولتی عادی، مجاز نیست. همچنین مدارس دولتی عادی مجاز به ثبت نام از دانش آموزان خارج از محدوده جغرفیایی تعیین شده نمی باشند.

چگونه می توان در مدارس هیأت امنایی ثبت نام کرد ؟

این مدارس دولتی هستند و توسط هیأت امنای مدرسه اداره می شوند. ثبت نام در این مدارس رایگان و بر اساس محدوده جغرافیایی انجام می شود. بنابراین تعیین شرط معدل یا شرکت در آزمون ورودی برای ثبت نام دانش آموزانی که محل سکونت آنان در محدوده جغرافیایی تعیین شده باشد، مجاز نیست.

آیا می توان در مدارس دولتی/هیأت امنایی خارج از محدوده جغرافیایی ثبت نام کرد ؟

بله، به شرطی که ظرفیت پذیرش این مدارس با دانش آموزان محدوده جغرافیایی تعیین شده خود کامل نشود با اخذ مجوز از ستاد ثبت نام اداره آموزش و پرورش منطقه، می توانند با نظارت ستاد ثبت نام برای تکمیل باقی مانده ظرفیت با برگزاری آزمون از سایر داوطلبان اقدام نمایند.

چگونه می توان در مدارس نمونه دولتی ثبت نام کرد؟

مدارس نمونه دولتی با گزینش دانش آموزان مستعد پایه ششم (برای ورورد به متوسطه اول) و پایه نهم (برای ورورد به متوسطه دوم) از طریق آزمون ورودی و تأمین امکانات مناسب و با مشارکت مالی اولیای دانش آموزان، موجبات ارتقای آموزشی و پرورشی دانش آموزان را فراهم می آورند. دستورالعمل برگزاری آزمون وروردی مدارس نمونه دولتی معمولا در اردیبهشت هر سال ابلاغ شده و دانش اموزان باید از طریق وبسایت www.azmoon.tehranedu.ir ثبت نام نمایند. آزمون گزینش نیز اواخر خرداد برگزار می شود.

چگونه می توان در مدارس فرهنگ مقطع متوسطه دوم ثبت نام کرد ؟

دبیرستان های فرهنگ به منظور جذب دانش آموزان مستعد و علاقمند به تحصیل در رشته ادبیات و علوم انسانی در مقطع متوسطه دوم، تأسیس شده اند. این دبیرستان ها از طریق آزمون ورودی، دانش آموزان واجد شرایط را ثبت نام می نمایند. شرط شرکت در آزمون ورودی دبیرستان های فرهنگ، داشتن معدل کتبی 17 و بالاتر و کسب حداقل نمره 15 در تمامی مواد درسی پایه نهم است. برای ثبت نام در آزمون ورودی به وبسایت www.azmoon.tehranedu.ir مراجعه کنید.

شرایط ثبت نام در مدارس شاهد و ایثارگران چیست ؟

مدارس شاهد یکی از انواع مدارس دولتی است که به منظور تقویت بنیه علمی و ارتقای کیفیت شرایط تحصیلی فرزندان معزز ایثارگران (شاهد، جانبازان، آزادگان، رزمندگان و ...) فعالیت می کنند. ثبت نام دانش آموزان در این مدارس بر اساس الویت های تعریف شده در دستورالعمل ثبت نام ویژه مدارس شاهد انجام می شود. اولیای محترم دانش اموزان برای اطلاع از دستورالعمل ثبت نام مدارس شاهد می توانند از طریق رسانه های گروهی و یا سایت اطلاع رسانی سجا saja.medu.ir اقدام نمایند.

شرط علمي دانش آموزان پايه ششم : كسب مقياس خيلي خوب در تمامي دروس  يا  كسب مقياس خوب در حداكثر 2 درس و خيلي خوب در ساير دروس در خرداد ماه. دانش آموزان پايه ششم با اولويت ايثارگري (فرزندان جانبازان 25درصد به بالا) كه حداكثر در 3 درس كسب مقياس خوب و مابقي خيلي خوب را در خرداد ماه كسب نموده اند نيز مي توانند ثبت نام موقت در پايه هفتم در سامانه سجا را انجام دهند.

شرط علمي دانش آموزان پايه نهم :  قبول خرداد در پايه نهم با حداقل معدل كل 16 و حداقل نمره سالانه 14 در دروسي كه براي رشته انتخابي در نمون برگ هدايت تحصيلي دانش‌آموز درج شده است. براي دانش آموزان فرزند جانباز در پايه نهم  ، با كسب يك نمره كمتر از نمرات تعيين شده نيز مي توانند ثبت نام موقت در پايه دهم را در سامانه سجا را انجام دهند.

چگونه می توان در مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) ثبت نام کرد ؟

مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) با گزینش دانش آموزان مستعد پایه ششم (برای ورورد به متوسطه اول) و پایه نهم (برای ورورد به متوسطه دوم) از طریق آزمون ورودی و تأمین امکانات مناسب و با مشارکت مالی اولیای دانش آموزان، موجبات ارتقای آموزشی و پرورشی دانش آموزان را فراهم می آورند. برای اطلاع از زمان و دستورالعمل ثبت نام به وبسایت sampad.medu.ir و برای ثبت نام در آزمون ورودی به وبسایت www.azmoon.tehranedu.ir مراجعه نمایید.

شهريه مدارس

هزینه ثبت نام در مدارس فرهنگ چقدر است ؟

مدارس فرهنگ دولتی هستند و به صورت هیأت امنایی اداره می شوند و تحصیل در آنها رایگان است. دبیرستان های فرهنگ می توانند پس از شروع سال تحصیلی به منظور ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی، با اخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه، کلاس های فوق برنامه را با دریافت هزینه مربوط از اولیای دانش اموزان دایر کنند. شرکت دانش آموزان در این کلاس ها اختیاری است.

هزینه ثبت نام در مدارس دولتی عادی چقدر است ؟

ثبت نام در مدارس دولتی به صورت رایگان و بر اساس محدوده جغرافیایی است. مدارس دولتی می توانند پس از شروع سال تحصیلی به منظور ارتقای کیفی برنامه های آموزشی و تربیتی با اخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه و اخذ هزینه مصوب از دانش آموزان، کلاس های فوق برنامه دایر کنند. شرکت دانش آموزان در این کلاس ها اختیاری است.

هزینه ثبت نام در مدارس هیأت امنایی چقدر است ؟

این مدارس دولتی هستند و توسط هیأت امنای مدرسه اداره می شوند. ثبت نام در این مدارس رایگان و بر اساس محدوده جغرافیایی انجام می شود. این مدارس می توانند پس از شروع سال تحصیلی به منظور ارتقای کیفیت برنامه های آموزشی و تربیتی با اخذ مجوز از اداره آموزش و پرورش منطقه و اخذ هزینه مصوب از دانش آموزان، کلاس های فوق برنامه دایر کنند. شرکت دانش آموزان در این کلاس ها اختیاری است.

هزینه ثبت نام در مدارس نمونه دولتی چقدر است ؟

مدارس نمونه دولتی با مشارکت مالی اولیای دانش آموزان فعالیت می کنند. در برنامه هفتگی این مدارس 8 ساعت فعالیت فوق برنامه آموزشی و پرورشی دارند که هزینه آن توسط اولیای دانش آموزان پرداحت می گردد.

هزینه ثبت نام در مدارس شاهد و ایثارگران چقدر است ؟

هزینه برگزاری جلسات آموزشی، پرورشی و پژوهشی مازاد بر برنامه درسی مصوب این مدارس بر اساس مجوز اداره کل مدارس شاهد و امور ایثارگران وزارت آموزش و پرورش تعیین و توسط اولیای محترم دانش آموزان پرداخن می گردد.

شهریه ثبت نام در مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) چقدر است ؟

هزینه برگزاری جلسات آموزشی، پرورشی و پژوهشی مازاد بر برنامه درسی مصوب این مدارس بر اساس مجوز مرکز پرورش استعدادهای درخشان تعیین و توسط اولیای محترم دانش آموزان پرداخت می گردد. برای اطلاع از شهریه هر کدام از مدارس سمپاد، می توانید به صفحه اختصاصی آن مدرسه در مکتبیران مراجعه کنید.

شهریه مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) شهر تهران در سال تحصیلی 96-1395 به شرح زیر است :

  • متوسطه اول دختر : 3.100.000 تومان
  • متوسطه اول پسر : 3.300.000 تومان
  • متوسطه دوم دختر : 4.500.000 تومان
  • متوسطه دوم پسر : 4.950.000 تومان
  • پیشدانشگاهی دختر : 5.300.000 تومان
  • پیشدانشگاهی پسر : 5.800.000 تومان

چرا شهریه دریافتی مدارس با شهریه اعلام شده آموزش و پرورش متفاوت است ؟

شهریه کل مدارس که از اولیا دریافت می شود، شامل سه قسمت شهریه مصوب، شهریه مشارکت و هزینه جانبی است. شهریه ای که آموزش و پرورش اعلام می کند و در وبسایت مکتبران نیز درج شده است، شهریه مصوب است که بر اساس معیارهای تعریف شده ای و هزینه اجاره و قبوض مصرفی، تعیین می شود. شهریه مشارکت بر اساس فعالیت های فوق برنامه طبق هزینه مصوب انجمن اولیا و مربیان هر مدرسه تعیین می شود. هزینه های جانبی نیز شامل هزینه سرویس، غذا، اردوها و ... است.

مدارس هوشمند

مدرسه هوشمند چیست ؟

مدرسه هوشمند، مدرسه‌اي فيزيكي كه با استفاده از قابليت‌هاي فناوري اطلاعات فرآيند ياددهي و يادگيري را ارتقاء داده و تعميق بخشيده است. يكي از مهمترين ابعاد در مدارس هوشمند افزايش كيفيت فرآيند ياددهي يادگيري با بهره‌گيري از محتوي الكترونيكي خصوصاً در كلاس‌هاي درس است.

كلاس الكترونيكي چيست؟

كلاس الكترونيكي يك كلاس سنتي است كه با استفاده از قابليت‌ها و ابزارهاي فناوري اطلاعات تجهيز شده باشد. در اين كلاس حداقل يك ابزار نمايش از جمله تخته تعاملي و يا ويديوپروژكتور و همچنين يك عدد رايانه وجود دارد. در اين كلاس معلم مي‌تواند از محتوي الكترونيكي در دسترس براي ارتقاي فرآيند ياددهي يادگيري استفاده كند.

آموزش الكترونيكي چيست و ارتباط آن با مدارس هوشمند چگونه است؟

آموزش الكترونيكي به معني بكارگيري فناوري اطلاعات در فرآيند آموزش و ياددهي يادگيري است. قابليت‌هاي آموزش الكترونيكي ممكن است در آموزش رو در رو در كلاس‌هاي درس و يا در آموزش از راه دور مورد استفاده قرار گيرد. در مدارس هوشمند از مفاهيم آموزش الكترونيكي استفاده مي‌گردد. تاليف و بكارگيري محتوي الكترونيكي از الزامات اساسي آموزش الكترونيكي است كه در مدارس هوشمند نيز استفاده از محتوي الكترونيكي در ياددهي يادگيري ضروري است. تاليف محتوي در مدارس هوشمند مي‌تواند براساس اصول و استانداردهاي آموزش الكترونيكي صورت گيرد.

آيا محدوديت خاصي براي هوشمند شدن مدارس وجود دارد؟

خير. تمامي مدارس در كليه مقاطع و پايه‌ها مي‌توانند هوشمند شوند. ليكن اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران براي فاز پايلوت در سال جاري برخي از مدارس را براي وارد شدن به طرح هوشمندسازي انتخاب كرده است. ساير مدارس علاقه‌مند نيز مي‌توانند فعاليت‌هاي خود را براي هوشمند شدن آغاز نمايند. براي دريافت اطلاعات علمي و اجرايي بيشتر مي‌توانيد از اين پورتال استفاده نماييد.