معرفی به دوستان اشتراک گذاری

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: حدود چهارماه از رونمایی نظام هدایت تحصیلی می‌گذرد و این نظام همان بند و بست‌های نظام آموزشی قدیم است و نظام جامع هدایت تحصیلی نیست.

علی زرافشان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: شش سال است که هدایت تحصیلی بر اساس استعداد، علاقه، نیاز و امکانات در مدارس انجام می شود و آزمون استعداد و رغبت نیز در این سال ها برگزار شده است.

وی گفت: علت مشکلات به وجود آمده در تعیین رشته های دانش آموزان مقطع نهم این است که امسال هدایت تحصیلی از دوره متوسطه پس از ۲۲ سال به دوره اول منتقل شده است.

زرافشان افزود: امسال پس از دوره اول متوسطه و در سال دوم بر اساس سند تحول نظام تعلیم و تربیت باید نظام هدایت تحصیلی تدوین و اجرا می شد که دانش آموزان بر اساس علاقه و نمرات خود ادامه تحصیل دهند.

وی گفت: مدیران مدارس باید تأثیر معدل عملکرد سال هفتم تا نهم را به دانش آموزان و اولیاء آنان اعلام می کردند.

زرافشان افزود: در دوره دولت گذشته ۱۶۶۰ هنرستان به عنوان ضمیمه دبیرستان ها راه اندازی شد که در ان فقط رشته های کامپیوتر، حسابداری و نقشه کشی تدریس می شد.

وی گفت: اگر با ۳۵ میلیارد تومان نمی توان هنرستان های کشور را تجهیز کرد چگونه در دولت گذشته این تعداد هنرستان راه اندازی شد؟

زرافشان افزود: نخستین جلسه توجیهی مدیران مدارس شهر تهران برای نظام هدایت تحصیلی در دی سال گذشته برگزار شد و اینکه گفته می شود بحث هدایت تحصیلی پس از امتحانات خرداد مطرح شده نادرست است.

وی گفت: دانش آموزانی که درباره انتخاب رشته و هدایت تحصیلی مشکل دارند به اداره مشاوره آموزش و پرورش مناطق خود مراجعه کنند.

ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش و پرورش نیز در این برنامه با بیان اینکه نظام هدایت تحصیلی آنچه که در دولت گذشته با عنوان نظام جامع هدایت تحصیلی تدوین و تصویب شد نیست گفت: چرا در سه سال گذشته برای انتخاب رشته دانش آموزان زمینه ایجاد نشد که اکنون آنان بدون در نظر گرفتن نمرات و علائق برای نام نویسی در رشته هایی که گرایشی به آنها ندارند هدایت شوند.

وی افزود: بحث هدایت تحصیلی قرار بود از دوره ابتدایی آغاز شود و وزارت علوم و تحقیقات و فنآوری را نیز در بر بگیرد.

سحرخیز گفت: در این مدت کاری در حد و اندازه های نظام جامع هدایت تحصیلی انجام نشده است.

وی افزود: حدود چهار ماه از رونمایی نظام هدایت تحصیلی می گذرد و این نظام همان بند و بست های نظام آموزشی قدیم است و نظام جامع هدایت تحصیلی نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سحرخیز با بیان اینکه در دولت گذشته ۱۲ هزار هنرآموز استخدام شدند گفت: اکنون در هنرستان ها استادکار وجود ندارد و با ۳۵ میلیارد تومان نمی توان هنرستان ها را تجهیز کرد.

 

منبع : نسیم آنلاین

نظرات

 
   
 
Captcha