دوره پیش دبستانی ، اجباری نیست

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

بگفته ی رضا طاهرخانی، این دوره زیر نظر آموزش و پرورش برگزار می شود ، اما والدین مجبور و ملزم نیستند که نو آموز خود در این دوره ثبت نام کنند. معاون اموزش ابتدایی آموزش و پرورش اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد عدم گذراندن این دور ه […]

بگفته ی رضا طاهرخانی، این دوره زیر نظر آموزش و پرورش برگزار می شود ، اما والدین مجبور و ملزم نیستند که نو آموز خود در این دوره ثبت نام کنند.

دوره پیش دبستانی ، اجباری نیست

معاون اموزش ابتدایی آموزش و پرورش اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد عدم گذراندن این دور ه در بعضی از کودکان  منجر به افت تحصیلی آنان می شود .

وی با اشاره به سال تحصیلی ۹۳ _ ۹۴ افزود : در این سال ۶۶۳ نفر پایه اول ابتدایی را تکرار کردند.
طاهر خانی درباره علل تکرار پایه گفت : ۲۱ درصد آن به دلیل عدم گذراندن دوره پیش دبستانی ، ۱۸ درصد فقر فرهنگی خانواده ها  ، ۱۶ درصد تاثیر سواد اولیا ، ۱۲ درصد تراکم بالای دانش اموزان ، ۱۲ درصد دانش اموزان دیرآموز  ، ۱۰ درصد عدم وجود معلم  دوره دیده و ۱۱ در صد هم سایر عوامل است .

* مشکلات مالی مانعی برای ورود به دوره پیش دبستانی

طاهرخانی گفت: پارسال بیش از ۲۰ هزارنوآموز پیش دبستانی باید ثبت نام می کردند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۳۴۳ نفر جذب شدند.

وی وضعیت اقتصادی ضعیف خانواده ها را  یکی از دلایل مهم عدم استقبال از دوره پیش دبستانی دانست .

طاهرخانی  با اشاره به اینکه در نقاط دوردست استان و در کلاسهای چند پایه هم امکان ثبت نام برای کودکان پیش دبستانی هست  ، گفت : استاندار در شورای آموزش و پرورش قول دادند در صورت جذب همه ی نو اموزان پیش دبستانی اعتباری را برای سال تحصیلی جدید برای جذب نو اموزان دارای وضعیت اقتصادی ضعیف اختصاص دهند .

* طرح مدیریت یکپارچه و ممنوعیت آموزش الفبا در پیش دبستانی

معاون اموزش ابتدایی  اضافه کرد : علاوه بر مدارس دولتی ، مهد کودکها و مدارس غیر انتفاعی هم دوره پیش دبستانی دارند .

طاهرخانی گفت : با اجرای  طرح مدیریت یکپارچه ، همه مراکز اموزش پیش دبستانی ، حتما باید از تولید محتوای اموزش و پرورش استفاده کنند و این یک قانون است .

وی افزود : یک مجموعه ۱۴ جلدی ، تولید محتوای استان تهیه شده که استان شناسی ، خانه و خانواده ، آموزشگاه ، تواناییهای من ، طبیعت و نشانه های خدا ، جانوران ، گیاهان آیه های نور و ریاضی برخی از  دروس آن است .

طاهر خانی گفت : اموزش الفبای فارسی و زبان انگلیسی هم دردوره پیش دبستانی ممنوع است .

وی افزود : هر ساله این کتابها بازنگری و برای  تایید به وزارتخانه اموزش و پرورش  ارسال می شود .

طاهرخانی تعداد واحدهای اموزشی فعال درسطح استان را  ۴۲۰ واحد اموزشی  شامل ۷۲۵ کلاس ، اعلام کرد .

به گفته معاون اموزش ابتدایی  بر اساس اطلاعات اسمی ثبت احوال ، پیش بینی می شود امسال  ۲۰ هزار و ۷۰۰ نواموز در دوره پیش دبستانی  ثبت نام کنند.

* ۲۴۰ هزار تومان کمترین هزینه ثبت نام دوره پیش دبستانی

رییس اداره مشارکتهای مردمی و مدارس غیر دولتی اموزش و پرورش هم گفت: این دوره فرصت مناسبی برا ی امادگی کودکان  برای ورود به آموزش رسمی  پایه اول  ابتدایی محسوب می شود.

ابراهیم زاده گفت: آموزش مهارتهای اجتماعی ، شناختی ، آموزشی و تربیتی از اهداف برگزاری دوره پیش دبستانی است.

رییس اداره مشارکتهای مردمی و مدارس غیر دولتی اموزش و پرورش اضافه کرد: دوره پیش دبستانی با مشارکت مردم و دولت اداره می شود ، تامین فضاهای اموزشی بعهده دولت و تامین حقوق مربیان و سایر هزینه ها مانند حاملهای انرژی بعهده خانواده هاست  بنابراین اولیا باید برای دوره پیش دبستانی هزینه پرداخت کنند .

ابراهیم زاده هزینه این دوره ی تحصیلی را در مدارس دولتی با توجه به امکانات از۲۴۰ هزار تومان تا ۵۴۰ هزار تومان بیان کرد .

وی هزینه ی دوره پیش دبستانی در مدارس غیر دولتی را ،۸۰ درصد شهریه ان مدرسه اعلام کرد .

ابراهیم زاده همچنین گفت :  هزینه مراکز مستقل پیش دبستانی هم با توجه به امکانات ،  خدمات و تنوع فعالیتها بین ۴۰۰ هزار تومان تا یک ونیم میلیون تومان است .

گزارشی : فهیمه امیریان

نظرات

 
   
 
Captcha