هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

دم خروس حمایت از مدارس غیردولتی در طرح «هدایت تحصیلی» آنجا عیان می شود که به دانش آموزان ممتازی که نمی خواهند مطابق این طرح به هنرستان ها بروند، می گویند: اگر پول داری برو غیردولتی!

چند روزی است اجرای آیین‌نامه هدایت تحصیلی سر و صدای زیادی به راه انداخته و خیلی‌ها آن را اجبار تحصیلی می‌دانند تا هدایت تحصیلی. رسانه‌ها نیز در حال بررسی زوایای این آیین‌نامه و حساس کردن نهادهای نظارتی روی عملکرد آموزش و پرورش هستند اما نکته‌ای که کمتر در این بررسی‌ها به آن توجه می‌شود اتفاقی است که در مدارس می‌افتد. اولیای مدارس به دانش‌آموزانی که نسبت به فرم هدایت تحصیلی خود اعتراض دارند، اعلام می‌کنند در صورت اصرار بر تحصیل در رشته مورد علاقه خود به مدارس غیرانتفاعی مراجعه کنند. با این حساب آیین‌نامه جدید هدایت تحصیلی را می‌توان از بندهای بسته حمایت از مدارس غیردولتی نیز به شمار آورد.

کسری بودجه دستاویز مناسبی برای آموزش و پرورش بود که به وسیله آن بتواند نهادهای تصمیم‌گیر و حتی قوه مقننه را برای تصویب لایحه دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی با خود همراه کند. تمام موافقان این لایحه نیز به صرف برداشتن بار مالی از دوش دولت و بدون در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی توسعه مدارس خصوصی به آن رای دادند.

 

دم خروس حمایت از غیرانتفاعی‌ها

حالا اگرچه هنوز لایحه مذکور نتوانسته نظر شورای نگهبان را تامین کند، با این حال آموزش و پرورش به پشتوانه رای نمایندگان مجلس، زودتر از موعد پیامدهای اجتماعی خصوصی‌سازی را رونمایی می‌کند. از انتشار آگهی جذب سرمایه‌گذار و اجاره فضای آموزشی که بگذریم، افزایش مدارس غیردولتی در ازای کاهش مدارس دولتی و افزایش محدودیت‌ها برای ثبت‌نام در مدارس دولتی، از جمله تنگ‌تر کردن شعاع سکونت، ظرفیت پایین و کیفیت آموزشی و پرورشی نامطلوب مدارس دولتی از کمک‌های بی‌دریغی است که آموزش و پرورش دولت یازدهم به توسعه خصوصی‌سازی می‌کند. اما کمک دیگری که به نظر می‌رسد ضمانت اجرایی قابل توجهی را نیز داراست، آیین‌نامه «هدایت تحصیلی» است، به طوری که کمتر از دو هفته از ابلاغ و اجرای این آیین‌نامه که با هدف ایجاد توازن میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف و نیاز بازار کار تدوین شده است، دم خروس حمایت از مدارس غیردولتی به چشم می‌خورد.

هرچند منتقدان عادت کرده‌اند نکاتی را که بیان می‌کنند از سوی آموزش و پرورش تکذیب شود، با این حال مراجعه خبرنگار «جوان» به چند دبیرستان در مناطق یک، 7 و 6 تهران نشان می‌دهد آنچه در عمل در مدارس اتفاق می‌افتد، قابل تکذیب شدن نیست، یا اگر هم باشد، این تکذیب چندان دوام نخواهد داشت.

به نام سند تحول، به کام بخش خصوصی

ماجرا از این قرار است که دانش‌آموزان با معدل بالا وقتی فرم هدایت تحصیلی خود را دریافت می‌کنند، به سمت مدارس کارودانش و هنرستان‌ها هدایت می‌شوند. در حالی که آنها انتظار دارند کوشش تحصیلی‌شان فرصتی برای ادامه تحصیل در رشته‌های نظری فراهم کرده باشد.

سجاد که به این نحوه هدایت تحصیلی اعتراض دارد به «جوان» می‌گوید: من برای رشته تجربی برنامه‌ریزی کرده‌ام و این رشته و مشاغل مربوط به آن را دوست دارم، در حالی که امروز به من گفته‌اند یا باید به مدارس کارودانش بروی یا برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه‌ات به مدارس غیردولتی مراجعه کنی.

البته آموزش و پرورش به جای اینکه اول نگاه‌ها را درباره رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تغییر دهد، به بهانه اجرای سند تحول بنیادین برای افزایش فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها، هدایت اجباری دانش‌آموزان به مراکز آموزشی کارودانش و هنرستان‌ها را در دستور کار قرار داده که با این کار نه تنها به اجرای مفاد سند تحول کمکی نکرده، بلکه نسبت به آن دید منفی و مقاومت در بدنه دانش‌آموزی ایجاد کرده است.

از سوی دیگر سایر گزینه‌ها را برای ادامه تحصیل از پیش پای دانش‌آموزان بر‌نداشته که به استبداد در اجرا هم متهم نشود اما خیلی اتفاقی! این فرآیند به نفع مدارس غیردولتی و در جهت پر کردن صندلی‌های آنها تمام می‌شود.

حرف‌های عامه‌پسند و فداکاری بخش خصوصی

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!علاوه بر این مرضیه گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش یک‌شنبه گذشته در شانزدهمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده با مشاوران وزرا و دستگاه‌های اجرایی در اردوگاه شهید باهنر در دفاع از توسعه مدارس غیردولتی در جهت ایجاد عدالت جنسیتی! از ایجاد امکان ادامه تحصیل بسیاری از دختران سخن گفت. دخترانی که بنابه مسائل فرهنگی و اعتقادی خانواده‌ها، اجازه شرکت در کلاس‌های درس را نداشته‌اند و با استفاده از روش خرید خدمات آموزشی در مناطق دورافتاده و محروم به کمک موسسان مدارس غیردولتی با رعایت اصل 30 قانون اساسی بدون اینکه بار مالی برای خانواده‌ها داشته باشد، زمینه تحصیل‌شان فراهم می‌شود.

این مسئول، نقش مدارس غیردولتی و مراکز آموزش از راه دور را در این خصوص ویژه خواند و افزود: با اجرای طرح بسته حمایتی زمینه جذب بازماندگان از تحصیل و کودکان کار که در راستای توسعه عدالت آموزشی است، فراهم شده و آموزش و پرورش تلاش می‌کند در این راستا شرایط اشتغال زنان تحصیلکرده جامعه در مدارس غیردولتی و مراکز آموزش از راه دور فراهم شود.

حال باید دید آیین‌نامه هدایت تحصیلی چگونه دانش‌آموزان ناراضی از اجبار تحصیلی در مناطق مرزی و کمتر برخوردار را به مدارس غیردولتی سوق می‌دهد.

بماند که هنوز معلوم نیست کدام بخش خصوصی و با چه نیتی سرمایه خود را در آموزش و پرورش مناطق مرزی و کمتر برخوردار هزینه می‌کند و با رعایت اصل 30 قانون اساسی در عمل تضمینی هم برای بازگشت سود سرمایه‌اش طلب نمی‌کند!؟

 

منبع دریافت این مطلب : خبر آنلاین

 

نظرات

 
   
 
Captcha