آغاز سال تحصیلی با حضور رییس جمهور از شنبه

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه امسال جشن شکوفه ها و غنچه ها روز چهارشنبه 31 شهریور برگزار می شود، اظهار کرد: به دلیل آنکه روز اول مهر پنجشنبه است، مدارس و سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور روز شنبه سوم مهرماه بازگشایی می شود.

علی اصغر فانی در نشست خبری خود در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 95-96 ، افزود : برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای بازگشایی مدارس در قالب ستاد پروژه مهر از اواسط بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش بینی می شود شاهد حضور بیش از 13 و نیم میلیون دانش آموز در مدارس باشیم، گفت: در سامانه ستاد ثبت نام روزانه دانش آموزان ثبت می شود و آخرین آمار ثبت شده بیش از 12 و نیم میلیون دانش آموز را نشان می دهد.

به گفته فانی، 700 هزار نوآموز در پیش دبستانی، هفت میلیون و 600 هزار نفر در دوره ابتدایی، 5 میلیون و 300 هزار نفر در متوسطه اول و متوسطه دوم و 73 هزار نفر در مدارس استثنایی در حدود 107 هزار واحد آموزشی با بیش از 947 هزار پرسنل فرهنگی سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال 134 میلیون جلد کتاب درسی در بیش از 1000 عنوان چاپ شده و در حال توزیع است، گفت: با توجه به استقرار پایه دهم 140 عنوان کتاب جدیدالتالیف داشتیم و در پایه ششم نیز درس ریاضی تغییر کرده است.

وی بااشاره به ثبت نام برای کتب درسی ، ادامه داد: همچنین با توجه به هدایت تحصیلی، سایت فروش اینترنتی کتاب برای دانش آموزان متوسطه باز است و دانش آموزانی که موفق به تهیه کتاب های خود نشوند، می‌توانند از این طریق ثبت نام و کتب را در منازل تحویل بگیرند.

بهره‌برداری از 5255 کلاس در سال تحصیلی جدید

در ادامه این نشست فانی به اقدامات انجام شده در زمینه آماده سازی فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم 5822 پروژه با 33 هزار و 66 کلاس درس و زیربنای 4 میلیون و 632 هزار و 710 متر مربع به بهره برداری رسیده و در سال تحصیلی جدید نیز 5255 کلاس درس به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت سیستم های سرمایشی و گرمایشی مدارس نیز اظهار کرد: از 211 هزار و 963 کلاس درس فاقد سیستم استاندارد 152 هزار و 777 کلاس را به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز کردیم و امید است امسال و سال آینده کل کلاس های درس را به سیستم های استاندارد مجهز کنیم.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، سرانه فضای آموزشی در دولت یازدهم از 4.86 مترمربع به 5.14 مترمربع رسیده است.

26 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان امسال وارد مدارس می‌شوند

وی با اشاره به اینکه امسال 26 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس می شوند، گفت: از این تعداد 13 هزار نفر در مقطع ابتدایی و متوسطه مشغول می‌شوند و 9000 نفری که در بهمن فارغ‌التحصیل می شوند نیز از ابتدای مهر ماه ما را همراهی می کنند. همچنین 4000 نفر نیز از محل آزمون استخدامی سال گذشته به ما می پیوندند.

فانی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان امسال 10 هزار نفر را از طریق کنکور سراسری پذیرش می کند و 10 هزار نفر دیگر از طریق آزمون استخدامی جذب خواهند شد که پس از طی دوره یکساله حرفه آموزی از مهر 96 وارد مدارس می شوند.

ورود 3000 راهبر آموزشی به مدارس روستایی

وی در ادامه به بیان سازوکار حمایت از مناطق محروم پرداخت و گفت : با توجه به فاصله زیاد مدارس در مناطق روستایی از یکدیگر نیازمند وجود راهبران آموزشی به منظور بازرسی و نظارت و راهنمایی راهبران آموزشی هستیم. در همین راستا از امسال 3000 راهبر آموزشی انتخاب و به مدارس روستایی اعزام می شوند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات برگزاری کلاس های جبرانی ویژه دانش آموزان دیرآموز در مناطق روستایی است. از امسال پیش بینی کردیم کلاس های جبرانی برای دانش آموزان روستایی تشکیل شود.

وی ضمن اعلام این خبر که سال گذشته 400 هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی تحصیل کردند گفت: از امسال چهارساعت فوق برنامه در هفته به برنامه درسی دانش آموزان شبانه روزی افزوده می شود.

توسعه و تجهیز خوابگاهها، تامین و استاندارد سازی سیستم های گرمایشی مدارس روستایی، استفاده از مدارس پیش ساخته و قابل حمل در مناطق صعب العبور بویژه در جمعیت عشایری، اجرای اساسنامه کلاس‌های چندپایه، بهبود پوشش تحصیلی مقطع متوسطه اول و دوم در روستاها و افزایش مراکز آموزشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه از دیگر برنامه های آموزش و پرورش برای مناطق محروم بود که فانی برشمرد.

وزیر آموزش و پرورش از سنجش یک میلیون و 250 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته طرح خدمات حمایتی دارویی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه اجرا شد و امسال نیز ادامه می یابد. همچنین تامین هزینه سرویس ایاب و ذهاب انجام شد.

افزایش 2.5 برابری نسبت کتب کتابخانه‌های مدارس به دانش آموزان

وی به اعزام 700 هزار دانش آموز به اردوهای راهیان نور تا پایان تابستان اشاره کرد و درباره وضعیت کتب کتابخانه‌های مدارس ، گفت: نسبت کتاب به دانش آموز در کتابخانه های مدارس از چهار کتاب در سال 92 برای هردانش آموز به 10 کتاب در سال 95 رسیده است.

فانی به طرح حفظ موضوعی قرآن کریم و توسعه آن در سال آتی اشاره کرد و گفت : در بخش مقابله با آسیب های اجتماعی نیز اقدامات خوبی انجام شده است که برگزاری نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اجرای طرح مداخلات روانی اجتماعی ویژه دانش آموزان مبتلا به مصرف مواد از این جمله است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تربیت بدنی اظهار کرد: گنجاندن 6 ساعت درس تربیت بدنی در مقطع متوسطه، ایجاد نهضت داوطلبی سفیران سلامت در جمعیت 500 هزار دانش آموز، ایجاد 1920 مدرسه تخصصی ورزش، برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای و کانون های درون مدرسه ای از این جمله است.

اطلاعات و آمار اعلامی برخی افراد درباره صندوق فرهنگیان بدون بررسی دقیق بود

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار کرد: از اسفندماه سال گذشته در حال ارزیابی عملکرد هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بودیم و در حال بررسی هستیم و متاسفانه برخی اطلاعات و آمار که برخی افراد اعلام کردند بدون بررسی دقیق بوده و ما هم از نهادهای نظارتی کمک گرفتیم و امید است بتوانیم به جمع بندی نهایی برسیم.

 

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نظرات

 
   
 
Captcha