معرفی به دوستان اشتراک گذاری

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ازاجرای آزمایشی طرح مداخله های بهنگام نوآموزان دیرآموز توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی با همکاری مراکز آموزشی و توان بخشی مشکلات ویژه یادگیری در سال 95 خبرداد.

محسن غفوریان اظهاركرد: نوآموزان دیرآموز ( با هوش مرزی) به عنوان اقلیتی بزرگ در نظام آموزشی نیازمند به آموزش­های متناسب با توان و ویژگی­های خود هستند.

 
وی افزود: ایجاد تسهیلاتی برای این نوآموزان در محیط مراکز پیش دبستانی، نه تنها به این عزیزان کمک می­ کند تا رشد و پیشرفت داشته باشند، بلکه کمک شایان توجهی به نظام آموزشی می­نماید تا زمینه لازم برای آماده سازی آنان جهت ورود به مدرسه را مهیا ساخته و از افت مکرر تحصیلی در بین این گروه جلوگیری نموده و زمینه ایجاد مدارس بدون شکست را فراهم آورد.
 
 
غفوریان درخصوص جزئیات این طرح، تصریح كرد: در این طرح نوآموزان دیر آموز 5 ساله­که توسط واحدهای کارشناسی سنجش و ارزیابی اداره های آموزش و پرورش استثنایی در طرح سنجش نوآموزان پیش دبستانی سال 94 تشخیص داده و معرفی شده تحت پوشش قرار دارند.
 
 
معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: از آنجایی که نوآموزان دیرآموز با تاخیرهای رشدی و مشکلات درمهارت­های فرایندی روبرو هستند ، از عهده برنامه آموزشی مراکز پیش دبستانی و سپس  مدرسه  بر نمی­آیند، همین امر باعث دلسردی و کاهش انگیزه یادگیری آن­ها شده و حتی در آینده مشکلات رفتار سازشی و انطباقی برای آن­ها بوجود می­آورد که پس از چند سال یا از نظام آموزشی خارج می­شوند و یا به دلیل عدم شناخت مشکل اصلی آن­ها ، به طور اشتباه در مدارس استثنایی جایگزین می شوند.
 
 
وی بابیان اینكه آموزش پرورش به دلیل ضرورت بهره مندی این دسته از فراگیران از خدمات مناسب و مورد نیاز خود، اقدام به تهیه و ارائه  برنامه خدمات آموزش ترمیمی و جبرانی در دوره پیش از دبستان كرده است تا از این طریق هم نوآموزان نیازمند خدمات و هم نظام آموزشی رسمی کشور به رشد و تعالی موردنظر دست یابند، افزود: ضروری است با توسعه خدمات آموزش ترمیمی و جبرانی از پیش از دبستان، گامی مهم و موثر در سطوح پیشگیری و مداخله های بهنگام و متناسب با نیازها و رسیدن به رشد مهارت­های پایه در تمامی کودکان با هر نوع ضعف یا مشکلی برداشته شود.
 
 
غفوریان اضافه كرد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از سال 1394 با بهره­گیری از امکانات و متخصصان این حوزه، در جهت بهینه‌سازی خدمات به این گروه از کودکان، اقدام به برنامه­ریزی و تهیه بسته مداخله­های بهنگام آموزشی و توان­بخشی نوآموزان دیرآموز كرده و طی دستورالعمل­هایی در اختیار آموزگاران مجری در مراکز آموزشی و توان­بخشی مشکلات ویژه یادگیری قرار گرفته است، تا از این طریق در حد امکان خدمات مناسب به این گروه از نوآموزان ارائه شود.
 
 
معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی تاكید كرد: این بسته نیازهای آموزشی و توان­بخشی آن­ها را تا قبل از دبستان در بر می­گیرد و به گونه­ای طراحی شده است که در حیطه­های مختلف مهارتی، با توجه به فهرست­ وارسی آماده شده منجر به تعیین سطح نوآموز ­شود و تمرینات کاربردی و عملی متناسب با هر سطح مهارتی را ارائه می­دهد. همچنین در این بسته اطلاعات مورد نیاز آموزگاران جهت آگاه نمودن والدین در زمینه خصوصیات و ویژگی­های فرزندشان و جلب همراهی و مشارکت آن­ها در امرآموزش مد نظر بوده است.
 
 
وی بابیان اینكه این طرح از 15 تیرماه تا پایان شهریورماه سال جاری اجرامی‌شود، گفت:  تشکیل جلسه توجیهی گروهی والدین نوآموزان دیرآموز قبل از شروع اجرای طرح، برگزاری جلسات با توجه به سطح توانایی و نیازهای ویژه نوآموزان دیرآموز، بین 2 تا 3 جلسه در هفته و برگزاری جلسات آموزشی ترمیمی در طول دوره اجرای آزمایشی طرح حداقل 20 و حداکثر 30 جلسه برای هر نوآموز ازویژگی های این طرح است.
 
منبع : پانا

نظرات

 
   
 
Captcha