مقالات

زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

1395/12/02 ساعت 10:50

عدم توجه به آموزش و یادگیری زبان مادری، به اندازه دست کم 12 سال کودکان را از تجربه و اندیشیدن به زبان مادری باز می دارد. کودکان با محروم ماندن از یادگیری زبان مادری، زبان دل و ذهن خود را از دست می دهند و درست پس از پایان تحصیلات مدرسه ای یا دانشگاهی که وارد تجربه واقعی زندگی اجتماعی می شوند با کاستی حاصل از زبان مادری روبرو می شوند.

رشد دانش‌آموزان در مدارس دولتی طبیعی‌تر است

رشد دانش‌آموزان در مدارس دولتی طبیعی‌تر است

1395/12/01 ساعت 09:58

در مدارس غیرانتفاعی چون ایزوله است، فشارهای آموزشی بیشتری به بچه‌ها می‌آید و همین اجازه نمی‌دهد که بچه رشد طبیعی خودش را داشته باشد؛ یعنی عموما این بچه‌ها دچار آسیب‌های روانی اجتماعی می‌شوند یعنی یا بسیار آزاد بار می‌آیند یا افسرده

چطور یک پیش‌دبستانی خوب انتخاب کنیم؟

چطور یک پیش‌دبستانی خوب انتخاب کنیم؟

1395/10/20 ساعت 11:48

حضور در پیش دبستانی مناسب، قدم بسیار ارزشمند و مثبتی برای کسب تجربه کودک در زمینه محیط مدرسه و چگونگی رویارویی او با چنین شرایطی است. سن پیش‌دبستانی، مناسب‌ترین سن برای پرورش خلاقیت، مهارت‌های اجتماعی و هنری و... به حساب می‌آید که هرگز نمی‌توان هیچ برهه‌ای از سن کودک را جایگزین این دوران کرد.

بررسی نظری توسعه اقتصادی و رابطه اش با نظام آموزش و پرورش (قسمت اول)

بررسی نظری توسعه اقتصادی و رابطه اش با نظام آموزش و پرورش (قسمت اول)

1395/10/15 ساعت 12:50

۳۲ درصد جمعیت زیر خط فقر مطلق، ۱۱ درصد نرخ بیکاری، تعطیلی ۶۰ درصد تولیدی ها، واردات بیرویه، تورم دورقمی، تضاد طبقاتی و دهها مسئله دیگر که گاه و بیگاه در اخبار درباره آنها میشنویم همه میتوانند به عنوان مشکلات جدی اقتصادی تعبیر شوند که کشور ایران هماکنون با آنها دست به گریبان است؛ البته اینها مشکلاتی نیستند که تازه پایشان به اقتصاد ایران باز شده باشد و شاید از زمانی که ابزاری برای سنجششان در دسترس قرار گرفته کم و بیش همراه اقتصاد نیمه سنتی کشور بوده اند. و تقریبا به قدمت طول عمر این مشکلات مباحثات، توصیه ها و برنامه هایی هم بوده اند که به منظور برون رفتن از چنین معضلات اقتصادییی طرح گشته اند، که مجموعا میتوان همه این آرا و برنامه ها را حول راهکارهایی برای توسعه اقتصادی ایران گردهم آورد. در میان این راهکارها، تعداد قابل توجهی هم هستند که انگشت را به سمت توسعه فرهنگی، خاصه توجه به نظام آموزش و پرورش و سرمایه گذاری روی آن نشانه رفته اند.